Remont w Urzędzie Miasta Szczawnica wydobywa historię pożydowskiego pensjonatu

W starej części budynku, gdzie aktualnie funkcjonuje Urząd Miasta, przeprowadzany jest gruntowny remont. Wymieniono stare, żeliwne kaloryfery i przystąpiono do ocieplenia budynku wełną mineralną. Jest to inwestycja mająca na celu poprawę warunków pracy dla urzędników oraz potencjalne zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynku.

Co ciekawe, nie wszyscy zdają sobie sprawę z historycznej wartości tego miejsca. Budynek przy ulicy Szalaya 103, w którym dzisiaj mieści się urząd, był kiedyś pożydowskim pensjonatem. Jego twórcami byli bracia Neugröschel. Niestety, niedługo po jego powstaniu, został skonfiskowany przez Niemców i przekształcony w placówkę Gestapo.

Jednym z braci Neugröschel, Jakubem, mieszkał w Szczawnicy Wyżnej. Był on również właścicielem drugiego budynku, który do dnia dzisiejszego nazywany jest „Jarzębinka”, znajdującego się tuż obok miejscowej poczty. Jakub miał dwóch synów: Mariana i Izaaka, który miał zostać rabinem. Jego córka, Fajga, prowadziła sklep. Po zmianie wyznania na katolickie, zmieniła też swoje imię na Helena.