"Bartuś" z Zagnańska – potomek słynnego dębu Bartek będzie rósł w Szczawnicy

W niedługim czasie, na terenie Szczawnicy pojawi się sadzonka „Bartusia”, wywodząca się od najsłynniejszego drzewa w Polsce – dębu Bartek. Przed oficjalnym zasiedleniem dębu w tej malowniczej miejscowości, odbędzie się ceremonia jego przekazania. Zapraszamy wszystkich do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Kazimierz Micorek, przewodnik beskidzki i świętokrzyski, był inicjatorem tego projektu. To on podarował sadzonkę burmistrzowi miasta i gminy Szczawnica oraz dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 1 w Szczawnicy. Wraz z certyfikatem potwierdzającym pochodzenie „Bartusia”, została ona uroczyście przekazana o godzinie 11.

Data ceremonii nie była wybrana przypadkowo. Jest ona bowiem powiązana z 34. rocznicą śmierci Jerzego Kukuczki, który zginął 24 października 1989 roku podczas wejścia na ośmiotysięcznik Lhotse. Symboliczne jest to, że sadzonka od dębu Bartek zostanie posadzona właśnie w tym dniu.

Przyszłe miejsce, w którym będzie rosło drzewko nazywane „Bartuś”, znajduje się w pobliżu ścieżki pieszo-rowerowej i Szlaku Podróżników i Odkrywców. Bez wątpienia stanie się ono nowym punktem orientacyjnym dla turystów odwiedzających ten region.