Podpisano umowę na prace konserwatorskie w kościele Św. Sebastiana w Maniowach

Znany duchowny, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Mikołaja, ksiądz Krzysztof Piechowicz oraz Aneta Markus, pełniąca funkcję wójta gminy Czorsztyn, złożyli swoje podpisy na umowie dotyczącej przekazania funduszy na realizację prac konserwatorskich. Te mają miejsce w świątyni dedykowanej Świętemu Sebastianowi, usytuowanej w malowniczych Maniowach.

Prace konserwatorskie obejmują znaczący zakres działań, które mają na celu przywrócenie dawnego blasku tej urokliwej świątyni. Wśród nich znajduje się m.in. odświeżenie i naprawa okien, zarówno ościeżnic jak i okiennic, a także renowacja drzwi zewnętrznych i odrzwi. Duża część prac będzie skupiała się na elementach struktury budynku, takich jak więźba dachowa czy pokrycie dachowe. Zostanie wykonane również orynnowanie i rury spustowe.

W ramach tych działań nie zapomniano też o modernizacji instalacji elektrycznej czy izolacji przeciwwilgociowej. Biorąc pod uwagę historyczne znaczenie budynku, niezbędne będą także systemy zabezpieczeń. Kościół zostanie wyposażony w specjalistyczne zabezpieczenia antywłamaniowe, przeciwpożarowe oraz odgromowe.

Potrzebne na prace konserwatorskie środki finansowe pochodzą z dotacji uzyskanej przez gminę Czorsztyn. Fundusze w wysokości miliona złotych zostały pozyskane z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.