Poznajmy ciekawostki na temat Szczawnicy

Szczawnica jest malowniczą miejscowością w województwie małopolskim, położoną w dolinie rzeki Grajcarek, u podnóża Pienin. Poniżej przedstawiamy 5 ciekawostek na temat Szczawnicy.

Ciekawostki o Szczawnicy – znasz je wszystkie?

Szczawnica jest jedną z najstarszych i najpiękniejszych miejscowości uzdrowiskowych w Polsce. Już w XV wieku wzmiankowana jest jako miejsce lecznicze, a jej surowce mineralne i woda są uważane za cenne źródło zdrowia i urody.

W Szczawnicy znajduje się jedno z najstarszych i największych w Polsce kompleksów basenów termalnych – Szczawnica Park Zdrojowy. Został on zbudowany w XIX wieku w stylu neogotyckim i składa się z 12 basenów, w tym basenu solankowego, basenu kąpielowego i basenu z wodą mineralną.

Ponadto Szczawnica jest popularnym ośrodkiem turystycznym, szczególnie wśród miłośników aktywnego wypoczynku i górskich wędrówek. W okolicy Szczawnicy znajduje się wiele szlaków turystycznych, w tym słynny szlak Pienińskiego Parku Narodowego, który prowadzi przez malownicze doliny, lasy i przełęcze.

Szczawnica słynie również z wyśmienitej kuchni regionalnej, która opiera się na naturalnych produktach z okolicznych gór i lasów. W miejscowości znajduje się wiele restauracji i kawiarni oferujących dania z kaczki, jelenia, pieczarki i innych lokalnych składników.

W Szczawnicy znajduje się również wiele zabytków i ciekawych miejsc, takich jak kościół św. Anny, muzeum przyrodnicze, muzeum regionalne, willa „Złota Róża” i wiele innych. W miejscowości odbywają się również liczne imprezy i festyny.