Seniorka ze Szczawnicy została oszukana metodą „na policjanta”

74-letnia mieszkanka Szczawnicy otrzymała telefon od oszusta podającego się za policjanta. Fałszywy funkcjonariusz poinformował ją o tajnej akcji prowadzonej przeciwko hakerom, którzy włamują się na konta bankowe i kradną pieniądze. W celu ułatwienia dotarcia do banku, oszust zamówił dla kobiety taksówkę w obie strony. W wyniku tego oszustwa seniorka przelała wszystkie swoje oszczędności na wskazany przez oszusta rachunek bankowy, tracąc w sumie ponad 88 tysięcy złotych.

Starsza kobieta straciła oszczędności

W piątek 2 grudnia o godzinie 9 rano, 74-letnia mieszkanka Szczawnicy otrzymała telefon od mężczyzny, który przedstawił się jako policjant z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Oszust poinformował seniorkę, że na terenie Polski działa grupa przestępcza, która włamuje się na konta bankowe i kradnie pieniądze. W celu ochrony swoich oszczędności, nakazał kobiecie przelanie ich na wskazany przez niego rachunek bankowy z adnotacją „elewacja tynkowa” w tytule przelewu.

Oszust zapewniał kobietę, że jej pieniądze są bezpieczne i aby nikomu o przelewie nie mówiła, ponieważ akcja ta jest tajna. Seniorka zgodziła się na jego polecenia, ponieważ była przestraszona i wystraszona. Oszust zamówił taksówkę, którą kobieta pojechała do banku, aby wykonać przelew, po czym została zawieziona z powrotem do domu. W poniedziałek, kiedy kobieta zadzwoniła do Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, dowiedziała się od prawdziwego policjanta, że padła ofiarą oszustwa „na policjanta”. Następnie poinformowała o całym zdarzeniu policjantów z Komisariatu Policji w Szczawnicy, którzy obecnie prowadzą dochodzenie w sprawie tego oszustwa.