Świętowanie 30 lat działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Moszczenicy Wyżnej

30 lat służby Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Moszczenicy Wyżnej, gmina Stary Sącz, zostało uroczyście uczczone. W dniu 3 maja, świętowanie rozpoczęło się od celebrowania Mszy Świętej w miejscowym kościele. Następnie, na terenie obok strażnicy, odbył się ceremonialny apel hołdu, podczas którego przypomniano o historii jednostki, a strażacy zasłużeni dla lokalnej społeczności zostali uhonorowani medalami.

W trakcie owego apelu została poświęcona kapliczka z figurą patrona strażaków – Świętego Floriana. Kapliczka ta została umieszczona przed głównym wejściem do remizy strażackiej jako jeden z symboli jubileuszu.

OSP w Moszczenicy Wyżnej powstała w 1994 roku, mimo że plany jej utworzenia pojawiły się znacznie wcześniej. Niemniej jednak, wszystkie próby formalnego utworzenia jednostki nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Mimo braku oficjalnej jednostki OSP, lokalna społeczność nigdy nie zawahała się okazać solidarności i gotowości do pomocy w sytuacjach zagrożenia, takich jak na przykład pożar schroniska na Przehybie w grudniu 1991 roku.

Nieugięci mieszkańcy wsi jednak nie poddawali się i dążyli do utworzenia jednostki OSP. W dniu 2 lutego 1994 roku, na miejscowym spotkaniu, ówczesny sołtys Stanisław Marduła zaproponował utworzenie jednostki OSP w Moszczenicy Wyżnej. Społeczność z entuzjazmem poparła tę propozycję, a już 27 lutego tego samego roku doszło do powołania komitetu założycielskiego.