Szczawnicka Sekcja Ratowników GOPR aktywna w weekend

W ostatni weekend, ratownicy Szczawnickiej Sekcji Grupy Podhalańskiej GOPR nie mieli chwili wytchnienia, udzielając pomocy kilku osobom. Oto szczegółowy raport z ich interwencji:

19 sierpnia – jedno z interwencji było wynikiem zgłoszenia o złym stanie zdrowia starszego mężczyzny, które przekazał syn poszkodowanego. Po dotarciu na miejsce i dokonaniu pierwszych badań, stwierdzono u pacjenta ciśnienie 200/110, ból w klatce piersiowej oraz ogólne osłabienie organizmu. Ratownicy podjęli decyzję o natychmiastowym wezwaniu załogi Zespołu Ratownictwa Medycznego i przekazali opiekę nad mężczyzną medykom z karetki pogotowia.

Tego samego dnia, po godzinie 17, ekipa ratunkowa otrzymała zgłoszenie od Policji o zaginięciu mężczyzny przebywającego w pensjonacie w Krościenku. Poszukiwany był po udarze i miał utrudniony kontakt, ale mimo to często spacerował po górach. Przyjechał do Pienin na wypoczynek razem ze swoją żoną. W akcję poszukiwawczą zaangażowano ratowników z Krościenka i Szczawnicy. Ostatecznie, o godzinie 18:16 mężczyzna został odnaleziony przez patrol policyjny w pobliżu kościoła w Szczawnicy.

Dzień później, 20 sierpnia, ratownicy udzielili pomocy kobiecie, która podczas schodzenia szlakiem niebieskim z Palenicy do Orlicy poślizgnęła się i nie była w stanie samodzielnie iść dalej. Na szczęście po dokładnym przebadaniu turystki okazało się, że nie doznała żadnych poważnych urazów. To stres wywołany upadkiem spowodował u niej tak silną reakcję. Turystkę bezpiecznie ewakuowano do samochodu GOPR stojącego przy Orlicy, a następnie zawieziono ją na kwaterę.