Szczawnica przygotowuje się na spektakularne przyjęcie owiec

Szczawnica, malownicze uzdrowisko położone w sercu Pienin, czeka z niecierpliwością na jeden z najważniejszych jesiennych redyków w kraju. Wydarzenie to, zaplanowane na 14 października, przyciągnie ogromne stada owiec, szacunkowo ponad tysiąc. Miasto zapowiada mnóstwo atrakcji, w tym koncerty i występy, z których jednym z najbardziej oczekiwanych jest koncert popularnej grupy Zakopower.

Zmiana pory roku oznacza dla pastuchów koniec sezonu wypasu owiec i produkcji oscypków. Na obszarach Podtatrza, gdzie latem pasły się dziesiątki tysięcy owiec, hodowcy przygotowują się do powrotu ze stadami do domów. Czeka ich jednak niebanalne wyzwanie – to nie będzie zwyczajny powrót. Bacowie i juhasi, ubrani w tradycyjne góralskie stroje i śpiewający ludowe pieśni, będą prowadzić swoje stada.

Widok setek czy nawet tysięcy owiec przemierzających ulice miejscowości tworzy niesamowite widowisko, które przyciąga mieszkańców i turystów. Przykładem jest właśnie redyk w Szczawnicy, uznawany za jeden z największych w Polsce. To wydarzenie, podczas którego owce zalewają ulice urokliwego miasteczka, przyciąga tłumy turystów, wielu z nich regularnie przyjeżdża tu specjalnie na tę okazję co roku.